Sort by

Olivia has logged 153 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Benjamin

Benjamin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
Read the review Edit this entry  
27
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Song of Lunch

The Song of Lunch

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Company

Company

2008
×
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Simon Amstell: Set Free

Simon Amstell: Set Free

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Benjamin

Benjamin

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Titanic

Titanic

1997
×
Read the review Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Making Waves: The Art of Cinematic Sound

Making Waves: The Art of Cinematic Sound

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Garden State

Garden State

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Requiem for the American Dream

Requiem for the American Dream

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Read the review Edit this entry