nadia has logged 29 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Simon Amstell: Set Free

Simon Amstell: Set Free

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Edit this entry  
23
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mr. Roosevelt

Mr. Roosevelt

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★
Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Benigni

Benigni

2009
×
★★★
Edit this entry  
09
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Edit this entry  
09
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Negative Space

Negative Space

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Man Who Planted Trees

The Man Who Planted Trees

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★
Edit this entry  
03
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry