nadia has logged 280 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Coherence

Coherence

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Office

The Office

1966
×
★★★½
Edit this entry  
18
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Girl Asleep

Girl Asleep

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★½
Edit this entry  
04
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★½
Edit this entry  
03
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dragonball Evolution

Dragonball Evolution

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★★
Edit this entry