Sort by

Lukey has logged 443 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Thumbsucker

Thumbsucker

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Next Goal Wins

Next Goal Wins

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Legend

Legend

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonka

Wonka

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ferrari

Ferrari

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Maestro

Maestro

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Family Switch

Family Switch

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wonka

Wonka

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Now Pronounce You Chuck & Larry

I Now Pronounce You Chuck & Larry

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Mask

Mask

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thanksgiving

Thanksgiving

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Revenge of the Nerds

Revenge of the Nerds

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Thanksgiving

Thanksgiving

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
You Are So Not Invited to My Bat Mitzvah

You Are So Not Invited to My Bat Mitzvah

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Death Wish

Death Wish

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Void

Void

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shiva Baby

Shiva Baby

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry