• Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Soul

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★½

  • All the Bright Places

    ★★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Vice

    ★★★★½

  • The Grinch

    ★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★

  • Bright

    ★★★★½

  • Death Note

    ★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★½

  • Collateral Beauty

    ★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★

  • La La Land

    ★★★★½

  • The Fundamentals of Caring

    ★★★

  • The Revenant

    ★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • The Big Short

    ★★★★★

  • Look Who's Back

    ★★★

  • Carol

    ★★★★

  • Focus

    ★★★

  • Interstellar

    ★★★★

  • The Theory of Everything

    ★★★★½

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • The Giver

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★½

  • World War Z

    ★★★★

  • The Purge

    ★★★½

  • The Great Gatsby

    ★★★½

  • The Conjuring

    ★★½

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★

  • The Lorax

    ★★★½

  • Project X

    ★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★½

  • The Intouchables

    ★★★★

  • In Time

    ★★★★½

  • Limitless

    ★★★★

  • No Strings Attached

    ★★★

  • The Fighter

    ★★★★

  • Inception

    ★★★½

  • The Karate Kid

    ★★

  • Prince of Persia: The Sands of Time

    ★★★½

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★½

  • Date Night

    ★★★

  • Dear John

    ★★★

  • 2012

    ★★★½

  • The Ugly Truth

    ★★★

  • Hachi: A Dog's Tale

    ★★★★

  • The Hangover

    ★★½

  • Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

    ★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Revolutionary Road

    ★★★★½

  • The Reader

    ★★★★

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★

  • The Wrestler

    ★★★½

  • Pineapple Express

    ★★★½

  • Hellboy II: The Golden Army

    ★★★½

  • Hancock

    ★★★½

  • The Boy in the Striped Pyjamas

    ★★★★

  • The Wave

    ★★★★½