2020

Chris A. Chris A.’s year in review

Highest rated films

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★½

  • All or Nothing: Tottenham Hotspur

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Shutter Island

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Gladiator

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 195 Films watched
  • 16.2 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

Catch Me If You Can

Jun 12

Most Watched

The Silence of the Lambs

twice

The Big Lebowski

twice

The Favourite

twice

Twelve Monkeys

twice

Arrival

twice

Last Film

Lolita

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
115 films
Action
66 films
Thriller
62 films
Sci Fi
56 films
Crime
55 films
Adventure
49 films
Comedy
26 films
Fantasy
16 films
Mystery
16 films
Horror
11 films
USA
169 films
UK
39 films
Canada
13 films
France
7 films
Germany
6 films
South Korea
5 films
Ireland
5 films
Australia
5 films
Japan
3 films
Greece
3 films
English
180 films
Spanish
24 films
French
24 films
German
16 films
Italian
16 films
Japanese
11 films
Russian
10 films
Chinese
8 films
Polish
6 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 128 Added 404

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Chris A.’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

365 Days
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

All or Nothing: Tottenham Hotspur
Average weighted rating:

3.8

Films Chris A. watched in 2020

  • Lolita
  • The Killing
  • The Silence of the Lambs
  • Spartacus
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • The Christmas Chronicles: Part Two
  • Killer's Kiss
  • Fear and Desire
  • The Dark Knight Rises
  • The Dark Knight
  • Batman Begins
  • Interstellar
  • Tenet
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • The Shining
  • Full Metal Jacket
  • A Clockwork Orange
  • 2001: A Space Odyssey
  • Alps
  • Scarface
  • The Big Lebowski
  • The Favourite
  • Twelve Monkeys
  • Polytechnique
  • Arrival
  • Enemy
  • Incendies
  • Sicario
  • Prisoners
  • Blade Runner 2049
  • If Anything Happens I Love You
  • Blade Runner
  • Baby Driver
  • Drive
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Synecdoche, New York
  • Her
  • Natural Born Killers
  • Django Unchained
  • Solo: A Star Wars Story
  • Snatch
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Mulholland Drive
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Halloween
  • Return of the Jedi
  • Shaun of the Dead
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Trainspotting
  • Dazed and Confused
  • Mother
  • Memories of Murder
  • The Social Network
  • The Tree of Life
  • I Saw the Devil
  • Shoplifters
  • There Will Be Blood
  • Inglourious Basterds
  • No Country for Old Men
  • The Irishman
  • GoodFellas
  • Jackie Brown
  • La La Land
  • Pulp Fiction
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Reservoir Dogs
  • American History X
  • The Favourite
  • The Killing of a Sacred Deer
  • All or Nothing: Tottenham Hotspur
  • Dogtooth
  • The Lobster
  • Nightcrawler
  • The Lighthouse
  • Black Swan
  • Collateral
  • Twelve Monkeys
  • The Big Lebowski
  • Fargo
  • No Country for Old Men
  • Warrior
  • Blood Diamond
  • Rush
  • Drishyam
  • The Intouchables
  • 12 Years a Slave
  • Whiplash
  • The Grand Budapest Hotel
  • Room
  • Spotlight
  • Your Name.
  • The Handmaiden
  • My Neighbor Totoro
  • Hacksaw Ridge
  • Dangal
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Hamilton
  • Coco
  • Capernaum
  • Forrest Gump
  • Die Hard
  • Following
  • Insomnia
  • The Usual Suspects
  • Gladiator
  • Spider-Man: Far from Home
  • Avengers: Endgame
  • Captain Marvel
  • Ant-Man and the Wasp
  • Avengers: Infinity War
  • Black Panther
  • Thor: Ragnarok
  • Spider-Man: Homecoming
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Doctor Strange
  • 13th
  • Captain America: Civil War
  • Ant-Man
  • Bombshell
  • Green Book
  • Avengers: Age of Ultron
  • Guardians of the Galaxy
  • Moonlight
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Thor: The Dark World
  • Alien
  • Iron Man 3
  • Spider-Man 3
  • Spider-Man 2
  • Hostage
  • Spider-Man
  • The Avengers
  • Captain America: The First Avenger
  • Thor
  • Iron Man 2
  • The Hateful Eight
  • The Incredible Hulk
  • Death Proof
  • Jackie Brown
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Blade Runner 2049
  • Iron Man
  • 12 Angry Men
  • Blade Runner
  • The Hunt
  • Da 5 Bloods
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • 365 Days
  • Logan
  • Drive
  • The Invisible Man
  • Heat
  • American Psycho
  • The Godfather: Part III
  • GoodFellas
  • The Matrix Revolutions
  • The Lion King
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • Jurassic Park
  • Ad Astra
  • Schindler's List
  • The Godfather: Part II
  • The Pianist
  • The Godfather
  • Focus
  • The Truman Show
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Come and See
  • Taxi Driver
  • Reservoir Dogs
  • The Martian
  • Shutter Island
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Gravity
  • Arrival
  • The Silence of the Lambs
  • The Big Short
  • The Prestige
  • Oldboy
  • Catch Me If You Can

World map

Highly rated films Chris A. is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Soul
  • Quo vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more