Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★½
Edit this entry  
14
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
05
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★
Edit this entry  
06
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
City of God

City of God

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
14
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
12
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
10
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
31
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★½
Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★
Edit this entry  
27
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★
Edit this entry  
26
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Edit this entry  
25
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★½
Edit this entry  
23
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Edit this entry