Sort by

Connor has logged 248 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Volcanoes: The Fires of Creation

Volcanoes: The Fires of Creation

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Edit this entry  
07
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Edit this entry  
26
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
26
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
23
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★
Edit this entry  
23
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Edit this entry  
21
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
09
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★
Edit this entry