Sort by

Connor has logged 531 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Edit this entry  
28
Polar

Polar

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Begotten

Begotten

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Amputee

The Amputee

1974
×
Edit this entry  
26
The Smiling Man

The Smiling Man

2015
×
Edit this entry  
26
The Sky

The Sky

2020
×
Edit this entry  
26
Make Me a Sandwich

Make Me a Sandwich

2019
×
Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
25
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
Edit this entry  
24
Evan Almighty

Evan Almighty

2007
×
Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
Edit this entry  
23
Jigoku

Jigoku

1960
×
Read the review Edit this entry  
23
Nekromantik 2

Nekromantik 2

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
Edit this entry  
22
Baal

Baal

1970
×
Read the review Edit this entry  
22
Nekromantik

Nekromantik

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Procession

Procession

2021
×
Edit this entry  
20
Touching the Void

Touching the Void

2003
×
Edit this entry  
20
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
Edit this entry  
19
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
My King

My King

2015
×
Edit this entry  
18
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
Edit this entry  
17
The Human Centipede (First Sequence)

The Human Centipede (First Sequence)

2009
×
Read the review Edit this entry  
17
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Seconds

Seconds

1966
×
Edit this entry  
15
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Incident by a Bank

Incident by a Bank

2010
×
Read the review Edit this entry  
14
Let Us Prey

Let Us Prey

2014
×
Edit this entry  
14
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Death Valley

Death Valley

2021
×
Edit this entry  
12
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
Edit this entry  
11
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
11
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry