Sort by

ConnorK has logged 22 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Killing

Killing

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Possession

The Possession

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Adventure of Denchu-Kozo

The Adventure of Denchu-Kozo

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Host

Host

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
You Will Die at Twenty

You Will Die at Twenty

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Flightplan

Flightplan

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
Read the review Edit this entry