Sort by

Kyle has logged 353 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Looper

Looper

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Looper

Looper

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Merry F#%$in' Christmas

Merry F#%$in' Christmas

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Faster

Faster

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Cowboys & Aliens

Cowboys & Aliens

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Django

Django

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Flight

Flight

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Justice League: Doom

Justice League: Doom

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moonraker

Moonraker

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Snake Moan

Black Snake Moan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Ref

The Ref

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Visitor

The Visitor

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★
Read the review Edit this entry