Sort by

CommieDino has logged 29 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★½
Edit this entry  
20
L'Argent

L'Argent

1983
×
Read the review Edit this entry  
19
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
Read the review Edit this entry  
19
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Edit this entry  
18
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
15
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★
Edit this entry  
13
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★
Edit this entry  
12
City of God

City of God

2002
×
★★★
Edit this entry  
11
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry  
10
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Edit this entry  
09
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
08
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Edit this entry  
08
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★½
Edit this entry  
06
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Edit this entry  
06
8½

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Her

Her

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★½
Edit this entry  
02
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★½
Edit this entry  
01
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry