• The Muppet Movie

    The Muppet Movie

    ★★★★½

    Der film is okie dokie

  • The AGFA Horror Trailer Show: Videorage

    The AGFA Horror Trailer Show: Videorage

    Seen at "Dismember the Alamo" at the Staten Island Alamo Drafthouse Theater in 2022.

    I'm gonna take a moment to complain. Out of the 5 Dismember the Alamo's I've been to, this has by far been the worst. It felt slapped together last minute. Maybe something changed since the last time I've been to one was 2018, but usually the theater owner(s) would act as hosts for the event. Basically an intermission between each movie would happen so the host…

  • FleshEater

    FleshEater

    ★★★

    Seen at "Dismember the Alamo" at the Staten Island Alamo Drafthouse Theater in 2022.
    ----------
    Halloween 2022
    "Dismember the Alamo" Ranked
    Films Seen @ Special Events

  • Cemetery of Terror

    Cemetery of Terror

    ★★★

    Seen at "Dismember the Alamo" at the Staten Island Alamo Drafthouse Theater in 2022.
    ----------
    Halloween 2022
    "Dismember the Alamo" Ranked
    Films Seen @ Special Events

  • Uninvited

    Uninvited

    ★★★

    Seen at "Dismember the Alamo" at the Staten Island Alamo Drafthouse Theater in 2022.
    ----------
    Halloween 2022
    "Dismember the Alamo" Ranked
    Films Seen @ Special Events

  • Entergalactic

    Entergalactic

    ★★★★

    Vibrant animation and chill vibes. That's all you need, baby.

  • Men

    Men

    ★★★

    It almost made me puke (which hasn't happened in a long time so I guess you get points for that), and I don't really know what it was trying to tell me.

  • The Bad Guys

    The Bad Guys

    ★★★★½

    Wha... You stole my CAR!?


    ...Respect.

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★★½

    People were expecting Sam Raimi to go with his gut channel Spider-Man, but instead he went with his heart and channeled Evil Dead like a true mad lad.

  • Marmaduke

    Marmaduke

    ½

    With character designs poorly copied from The Addams Famliy, score poorly copied from Into the Spider-Verse, and a script from the depths of Hell, Marmaduke is one of the worst Netflix originals of all time. I thought Pinocchio: A True Story would be my worst movie of 2022. It still is, but Marmaduke gave it a real run for its money. It proves Netflix's "quantity over quality" mindset reaches limits, especially now with so many streaming options out there. You…

  • The Bad Guys

    The Bad Guys

    ★★★★½

    Wow, I really found this to be an absolute delight. Nothing that'll make you tear up in any way and the twists are easy to see coming, but The Bad Guys is not trying to change the game at least not writing wise. It's just trying to be fun, and I certainly had fun.

    Animation wise this is top level. Sony and Dreamworks in my eyes are frontrunners in exploring animated movie stylization. Dreamworks just has a hard time with making a good plot.

    This is my second favorite Dreamworks movie to come out in the past decade, under How to Train Your Dragon 2.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

    When The Daniels are combined they make masterpieces. Swiss Army Man is currently one of my top 5 favorite movies of all time, and now Everything Everywhere All at Once is my 2nd favorite A24 film of all time (right under Swiss Army Man). Sadly The Death of Dick Long was just good, but that was made by a single Daniel. Having one Daniel is like not having all the infinity stones. Sure I could blow up a planet but I can't snap away half of existence. 2 Daniels bring ultimate power.