• Gate of Hell

    ★★★★

  • Mogambo

    ★★★

  • Peter Pan

  • The Lusty Men

    ★★★★

  • Way of a Gaucho

    ★★★½

  • The Flavor of Green Tea Over Rice

    ★★★½

  • Anne of the Indies

    ★★★★½

  • The River

    ★★★½

  • Circle of Danger

    ★★★½

  • Pandora and the Flying Dutchman

    ★★★★

  • Gone to Earth

    ★★★½

  • The Flame and the Arrow

    ★★★★

  • Wagon Master

    ★★★★★

  • Cinderella

    ★★½

  • Broken Drum

    ★★★½

  • Stray Dog

    ★★★½

  • Yotsuya Ghost Story Part 2

    ★★★½

  • Yotsuya Ghost Story Part 1

    ★★★½

  • Here's to the Young Lady

    ★★★★

  • Caught

    ★★★★

  • Unfaithfully Yours

    ★★★★★

  • Apostasy

    ★★★

  • Macbeth

    ★★★★

  • Red River

    ★★★★½

  • The Portrait

    ★★★

  • Ruthless

    ★★★½

  • Woman

    ★★★★

  • Phoenix

    ★★★★

  • Ride the Pink Horse

    ★★★½

  • The Woman on the Beach

    ★★★★

  • Duel in the Sun

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • Song of the South

  • The Girl I Loved

    ★★★★

  • My Darling Clementine

    ★★★★½

  • Canyon Passage

    ★★★★

  • Gilda

    ★★★½

  • Morning for the Osone Family

    ★★★½

  • The Diary of a Chambermaid

    ★★★★

  • The Southerner

    ★★★★★

  • Brewster's Millions

    ★★★

  • Army

    ★★★½

  • Thirty Seconds Over Tokyo

    ★★★★

  • Frenchman's Creek

    ★★★

  • Double Indemnity

    ★★★

  • Jubilation Street

    ★★★½

  • Destination Tokyo

    ★★★

  • Five Graves to Cairo

    ★★★★

  • This Land Is Mine

    ★★★½

  • I Walked with a Zombie

    ★★★★½

  • The Living Magoroku

    ★★★½

  • Swamp Water

    ★★★★

  • Sergeant York

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Meet John Doe

    ★★★½

  • The Strawberry Blonde

    ★★★½

  • High Sierra

    ★★★½

  • The Long Voyage Home

    ★★★½

  • They Drive by Night

    ★★★½

  • Rebecca

    ★★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★★

  • Remember the Night

    ★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★½

  • Destry Rides Again

    ★★★½

  • The Roaring Twenties

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★

  • Frontier Marshal

    ★★★½

  • Young Mr. Lincoln

    ★★★★

  • Only Angels Have Wings

    ★★★★★

  • Stagecoach

    ★★★★½

  • History Is Made at Night

    ★★★★

  • Street Angel

    ★★★★½