collinaw has logged 37 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Inside 'From Russia with Love'

Inside 'From Russia with Love'

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Entrapment

Entrapment

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Highlander II: The Quickening

Highlander II: The Quickening

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Inside 'Dr. No'

Inside 'Dr. No'

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Time Lock

Time Lock

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The James Bond Story

The James Bond Story

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sad?

Sad?

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sean Connery: In His Own Words

Sean Connery: In His Own Words

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Happy Anniversary 007: 25 Years of James Bond

Happy Anniversary 007: 25 Years of James Bond

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Indiana Jones: Making the Trilogy

Indiana Jones: Making the Trilogy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Last Crusade: A Look Inside

Indiana Jones and the Last Crusade: A Look Inside

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Anna Karenina

Anna Karenina

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
MacBeth

MacBeth

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hell Drivers

Hell Drivers

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
No Road Back

No Road Back

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Read the review Edit this entry  
06
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry