collin has logged 645 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Last Hangover

The Last Hangover

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Time Share

Time Share

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Mule

The Mule

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Room

The Room

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tag

Tag

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Carne

Carne

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
Read the review Edit this entry  
21
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
Read the review Edit this entry  
21
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dogma

Dogma

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Q

Q

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Bird Box

Bird Box

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Following

Following

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Last Days

Last Days

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry