Sort by

Coll has logged 250 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Youth Without Youth

Youth Without Youth

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★
Edit this entry  
28
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Junun

Junun

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
The Hit

The Hit

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gridlock'd

Gridlock'd

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Odessa

Little Odessa

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Chronic

Chronic

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Captives

Captives

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Watching the Detectives

Watching the Detectives

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
11
Disco Pigs

Disco Pigs

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry