Sort by

Colin the dude has logged 52 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Final Fantasy: The Spirits Within

Final Fantasy: The Spirits Within

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Merrill's Marauders

Merrill's Marauders

1962
×
★★★
Edit this entry  
30
F9

F9

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Big League

Little Big League

1994
×
★★★½
Edit this entry  
28
Perfect

Perfect

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★
Edit this entry  
27
The Crimson Kimono

The Crimson Kimono

1959
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Flashpoint

Flashpoint

1984
×
★★½
Edit this entry  
23
Run of the Arrow

Run of the Arrow

1957
×
★★★
Edit this entry  
22
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Prince of the City

Prince of the City

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Happening

The Happening

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
China Gate

China Gate

1957
×
★★★
Edit this entry  
20
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Host

The Host

2013
×
½
Edit this entry  
19
Hell and High Water

Hell and High Water

1954
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Punchline

Punchline

1988
×
★★★
Edit this entry  
17
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Park Row

Park Row

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Signs

Signs

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dragnet

Dragnet

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fixed Bayonets!

Fixed Bayonets!

1951
×
★★★★
Edit this entry  
13
Passenger 57

Passenger 57

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
16 Blocks

16 Blocks

2006
×
★½
Edit this entry  
11
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Edit this entry  
11
The Baron of Arizona

The Baron of Arizona

1950
×
★★★½
Edit this entry  
10
I Shot Jesse James

I Shot Jesse James

1949
×
★★★
Edit this entry  
09
Maverick

Maverick

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Radio Flyer

Radio Flyer

1992
×
★★★
Edit this entry  
08
Gung Ho

Gung Ho

1986
×
★★½
Edit this entry  
08
Night Shift

Night Shift

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ladyhawke

Ladyhawke

1985
×
★★★
Edit this entry  
06
Patterns

Patterns

1956
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
So Fine

So Fine

1981
×
★★½
Edit this entry  
04
Strange Brew

Strange Brew

1983
×
★★★½
Edit this entry  
02
Continental Divide

Continental Divide

1981
×
★★
Edit this entry  
02
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry