Sort by

Colin the dude has logged 743 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
King Ralph

King Ralph

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★
Edit this entry  
30
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★
Edit this entry  
30
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★½
Edit this entry  
29
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★½
Edit this entry  
29
Summertime

Summertime

1955
×
★★★★
Edit this entry  
28
Pat and Mike

Pat and Mike

1952
×
★★½
Edit this entry  
28
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★
Edit this entry  
27
Portrait of Jason

Portrait of Jason

1967
×
★★★½
Edit this entry  
27
In Her Shoes

In Her Shoes

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Edit this entry  
26
Libeled Lady

Libeled Lady

1936
×
★★★½
Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★
Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Muppets from Space

Muppets from Space

1999
×
★★
Edit this entry  
23
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
High Society

High Society

1956
×
★★
Edit this entry  
21
The Stratton Story

The Stratton Story

1949
×
★★½
Edit this entry  
20
State of the Union

State of the Union

1948
×
★★★
Edit this entry  
20
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★
Edit this entry  
19
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
American Madness

American Madness

1932
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★½
Edit this entry  
18
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Edit this entry  
18
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Antlers

Antlers

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
Edit this entry  
12
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Edit this entry  
12
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★
Edit this entry  
11
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★
Edit this entry  
10
Stuart Little

Stuart Little

1999
×
★★½
Edit this entry  
09
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Lady for a Day

Lady for a Day

1933
×
★★★½
Edit this entry