Sort by

Colin the dude has logged 50 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Transylvania 6-5000

Transylvania 6-5000

1985
×
★★
Edit this entry  
31
Link

Link

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
Haunted Honeymoon

Haunted Honeymoon

1986
×
★★½
Edit this entry  
26
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The House That Screamed

The House That Screamed

1969
×
★★★½
Edit this entry  
25
Slender Man

Slender Man

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
The Car

The Car

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Stage Fright

Stage Fright

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Guardian

The Guardian

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Switching Channels

Switching Channels

1988
×
★★½
Edit this entry  
21
What Women Want

What Women Want

2000
×
★½
Edit this entry  
20
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
America's Sweethearts

America's Sweethearts

2001
×
Edit this entry  
18
Body Melt

Body Melt

1993
×
★★½
Edit this entry  
18
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Curtains

Curtains

1983
×
★★★
Edit this entry  
16
The Beast Within

The Beast Within

1982
×
★★★½
Edit this entry  
15
Poor Pretty Eddie

Poor Pretty Eddie

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Open Water

Open Water

2003
×
★★½
Edit this entry  
14
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Late Phases

Late Phases

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
Blood Hook

Blood Hook

1986
×
★★★
Edit this entry  
11
Puppet Master

Puppet Master

1989
×
★★
Edit this entry  
11
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Psycho IV – The Beginning

Psycho IV – The Beginning

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Psycho III

Psycho III

1986
×
★★★½
Edit this entry  
05
Hell Night

Hell Night

1981
×
★★★
Edit this entry  
04
Scary Movie 5

Scary Movie 5

2013
×
Edit this entry  
04
Scary Movie 4

Scary Movie 4

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★½
Edit this entry  
03
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
Read the review Edit this entry  
03
Triangle

Triangle

2009
×
★★½
Edit this entry  
03
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Edit this entry  
01
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★
Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry