Sort by

Colin the dude has logged 63 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Indecent Proposal

Indecent Proposal

1993
×
★½
Edit this entry  
30
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★★
Edit this entry  
29
Stay Hungry

Stay Hungry

1976
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Greatest Show on Earth

The Greatest Show on Earth

1952
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Edit this entry  
27
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Basic Instinct 2

Basic Instinct 2

2006
×
Edit this entry  
26
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Daniel

Daniel

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
Help!

Help!

1965
×
★★★½
Edit this entry  
24
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Edit this entry  
23
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★★★
Edit this entry  
23
Faces

Faces

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Boy and His Dog

A Boy and His Dog

1975
×
★★½
Edit this entry  
19
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★½
Edit this entry  
17
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Sterile Cuckoo

The Sterile Cuckoo

1969
×
★★½
Edit this entry  
16
Ready to Wear

Ready to Wear

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wish Upon

Wish Upon

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Silkwood

Silkwood

1983
×
★★★½
Edit this entry  
15
No Highway

No Highway

1951
×
★★★½
Edit this entry  
14
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Morocco

Morocco

1930
×
★★★★
Edit this entry  
13
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★½
Edit this entry  
13
Yogi Bear

Yogi Bear

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Another 48 Hrs.

Another 48 Hrs.

1990
×
★★
Edit this entry  
12
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
RoboCop

RoboCop

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry