Sort by

Colin the dude has logged 46 entries for films during July 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Good Girl

The Good Girl

2002
×
★★★
Edit this entry  
31
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Detention

Detention

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Secretary

Secretary

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★
Edit this entry  
25
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★
Read prior review Edit this entry  
22
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Get the Gringo

Get the Gringo

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Judge Dredd

Judge Dredd

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Boys from Brazil

The Boys from Brazil

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Reign of Fire

Reign of Fire

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Prince of the City

Prince of the City

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mirror Mirror

Mirror Mirror

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Artist

The Artist

2011
×
★★★
Edit this entry  
03
The Medusa Touch

The Medusa Touch

1978
×
★½
Edit this entry  
03
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Over the Top

Over the Top

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Equus

Equus

1977
×
★★★
Edit this entry