Colin has logged 57 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tales from the Hood 2

Tales from the Hood 2

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2018
×
Read prior review Edit this entry  
25
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Torso

Torso

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Monkey Shines

Monkey Shines

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bones

Bones

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Psycho III

Psycho III

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Turbo

Turbo

2013
×
★★½
Edit this entry  
11
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Prom Night IV: Deliver Us from Evil

Prom Night IV: Deliver Us from Evil

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade: Trinity

Blade: Trinity

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade II

Blade II

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cabin Fever

Cabin Fever

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Blade

Blade

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Maniac Cop 3: Badge of Silence

Maniac Cop 3: Badge of Silence

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Scrapple

Scrapple

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry