Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Edit this entry  
06
Hud

Hud

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
Edit this entry  
05
May December

May December

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Killer

The Killer

2023
×
Edit this entry  
06
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
Edit this entry  
01
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
26
High and Low

High and Low

1963
×
Edit this entry  
24
Thesis

Thesis

1996
×
Edit this entry  
24
Lord, Give Me Patience

Lord, Give Me Patience

2017
×
Edit this entry  
21
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
Edit this entry  
17
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
Edit this entry  
28
Creatura

Creatura

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★
Edit this entry  
18
Passages

Passages

2023
×
Edit this entry  
11
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Girlfriends and Girlfriends

Girlfriends and Girlfriends

2022
×
Edit this entry  
30
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
Edit this entry  
30
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Lost in America

Lost in America

1985
×
Edit this entry  
29
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★
Edit this entry  
28
Barbie

Barbie

2023
×
Edit this entry  
27
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
Edit this entry  
20
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
Edit this entry  
11
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★
Edit this entry  
06
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Snatch

Snatch

2000
×
Edit this entry  
12
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Master Gardener

Master Gardener

2022
×
Edit this entry  
05
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
Edit this entry  
12
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Crime Is Mine

The Crime Is Mine

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
Edit this entry  
14
The Third Man

The Third Man

1949
×
Edit this entry  
14
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Edit this entry  
14
Office Space

Office Space

1999
×
★★★
Edit this entry  
14
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
13
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★½
Edit this entry  
13
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★★
Edit this entry  
06
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
Edit this entry  
01
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
Edit this entry