Sort by

kai has logged 147 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bean

Bean

1997
×
Edit this entry  
19
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Queen: Live at Wembley Stadium

Queen: Live at Wembley Stadium

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★
Edit this entry  
01
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Venom

Venom

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Oslo Diaries

The Oslo Diaries

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
RBG

RBG

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry