Sort by

col_plimp has logged 65 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Papillon

Papillon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
L

L

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Motion Picture: The Kitsune vs. the Tanukis

Motion Picture: The Kitsune vs. the Tanukis

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lump

The Lump

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spring Comes to Ponsuke

Spring Comes to Ponsuke

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
TAILENDERS

TAILENDERS

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sway

Sway

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mona Lisa

Mona Lisa

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Danemon Ban: The Monster Exterminator

Danemon Ban: The Monster Exterminator

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
White Hole

White Hole

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Karaoke Crazies

Karaoke Crazies

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Atman

Atman

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Connection

Connection

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Everything Visible Is Empty

Everything Visible Is Empty

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Expansion

Expansion

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Metastasis

Metastasis

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
ME!ME!ME!

ME!ME!ME!

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shelter

Shelter

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carriage to Vienna

Carriage to Vienna

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cats Run

Cats Run

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hearts and Flowers

Hearts and Flowers

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Live at the Necropolis: The Lords of Synth

Live at the Necropolis: The Lords of Synth

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Berserk: The Golden Age Arc III - The Advent

Berserk: The Golden Age Arc III - The Advent

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
RiRi

RiRi

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Valley of White Birds

Valley of White Birds

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Showtime

Showtime

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Concrete

Concrete

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Geld oder Leber!

Geld oder Leber!

1986
×
Read the review Edit this entry  
16
First Spaceship on Venus

First Spaceship on Venus

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
DAICON IV Opening Animation

DAICON IV Opening Animation

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
DAICON III Opening Animation

DAICON III Opening Animation

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Legend of Paul and Paula

The Legend of Paul and Paula

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hot Summer

Hot Summer

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hinterlands

Hinterlands

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Helluva Boss

Helluva Boss

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Who Will Tell A Fable?

Who Will Tell A Fable?

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
NOFX Highfield Festival 2016

NOFX Highfield Festival 2016

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
NOFX: The Decline

NOFX: The Decline

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Contract

Contract

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lesson

Lesson

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kikos

Kikos

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In the Blue Sea, in the White Foam...

In the Blue Sea, in the White Foam...

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wow! A Talking Fish!

Wow! A Talking Fish!

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
There Is No Tomorrow

There Is No Tomorrow

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
DJ Q.bert's Wave Twisters

DJ Q.bert's Wave Twisters

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Battlefield of the Space Saucers

Battlefield of the Space Saucers

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
In the Aftermath

In the Aftermath

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stolen Face

Stolen Face

1952
×
★★
Read the review Edit this entry