col_plimp has logged 326 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Horse and Rider Jumping Over an Obstacle

Horse and Rider Jumping Over an Obstacle

1888
×
Read the review Edit this entry  
31
Man Walking Around a Corner

Man Walking Around a Corner

1887
×
Read the review Edit this entry  
31
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bilby

Bilby

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
House of Seven Belles

House of Seven Belles

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
New Mischief by Emil

New Mischief by Emil

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pippi Longstocking

Pippi Longstocking

1969
×
★★★½
Edit this entry  
23
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wind and the Lion

The Wind and the Lion

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Long Ships

The Long Ships

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hurricane Live! 2032

Hurricane Live! 2032

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Turbo Killer

Turbo Killer

2016
×
Read prior review Edit this entry  
14
Nightsatan and the Loops of Doom

Nightsatan and the Loops of Doom

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Have a Nice Day

Have a Nice Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
GUO4

GUO4

2019
×
Edit this entry  
10
Hotel America

Hotel America

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Mischief Makers

The Mischief Makers

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Heart of Stone

Heart of Stone

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Billy

Billy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Honeygiver Among the Dogs

Honeygiver Among the Dogs

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Viaje

Viaje

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Manta Ray

Manta Ray

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Two Irenes

Two Irenes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Strings

Strings

2013
×
Edit this entry  
02
The Vampires of Poverty

The Vampires of Poverty

1977
×
Read the review Edit this entry  
02
Crazy Horse

Crazy Horse

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★½
Edit this entry  
01
The Avengers

The Avengers

2012
×
★½
Edit this entry  
01
Thor

Thor

2011
×
★★
Edit this entry  
28
Last Screening

Last Screening

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
Prince Valiant

Prince Valiant

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Philip Glass: Akhnaten

Philip Glass: Akhnaten

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
M

M

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry