Sort by

UltimateMovieRankings has logged 82 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Thunder Road

Thunder Road

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Where the Truth Lies

Where the Truth Lies

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tetro

Tetro

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Other Side of Midnight

The Other Side of Midnight

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Bernard and Doris

Bernard and Doris

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mortician

The Mortician

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dance Flick

Dance Flick

2009
×
Read the review Edit this entry  
28
The Hot Flashes

The Hot Flashes

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Conqueror

The Conqueror

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Stalled

Stalled

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Road to Utopia

Road to Utopia

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Employee of the Month

Employee of the Month

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Walking with Dinosaurs

Walking with Dinosaurs

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Restless

The Restless

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Long Gray Line

The Long Gray Line

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ben X

Ben X

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Angels' Share

The Angels' Share

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Premature Burial

The Premature Burial

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Deadly Mantis

The Deadly Mantis

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Land Unknown

The Land Unknown

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ice Soldiers

Ice Soldiers

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
David and Bathsheba

David and Bathsheba

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Boy, Did I Get a Wrong Number!

Boy, Did I Get a Wrong Number!

1966
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Law and Order

Law and Order

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bachelor Party

Bachelor Party

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Leech Woman

The Leech Woman

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cherry Bomb

Cherry Bomb

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
18
White Sands

White Sands

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Devil and Miss Jones

The Devil and Miss Jones

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Visitors

The Visitors

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Solomon and Sheba

Solomon and Sheba

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Librarian: The Curse of the Judas Chalice

The Librarian: The Curse of the Judas Chalice

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Les Misérables

Les Misérables

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Librarian: Return to King Solomon's Mines

The Librarian: Return to King Solomon's Mines

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bells Are Ringing

Bells Are Ringing

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Librarian: Quest for the Spear

The Librarian: Quest for the Spear

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry