coffee has logged 49 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Daddy Issues

Daddy Issues

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Trial

The Trial

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★½
Edit this entry  
16
Battle at Big Rock

Battle at Big Rock

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Primer

Primer

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Runaway

Runaway

2010
×
Read prior review Edit this entry  
10
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Read the review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Logan

Logan

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry