codyjensen has logged 53 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fool's Gold

Fool's Gold

2008
×
Edit this entry  
31
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jungle

Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Dirk Diggler Story

The Dirk Diggler Story

1988
×
Read the review Edit this entry  
24
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Munchausen

Munchausen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★
Edit this entry  
23
Dennis the Menace

Dennis the Menace

1993
×
Edit this entry  
22
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Waterworld

Waterworld

1995
×
Edit this entry  
22
Cracks

Cracks

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Best F(r)iends: Volume 1

Best F(r)iends: Volume 1

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lost River

Lost River

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry