Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Miracle

Miracle

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Before the Rain

Before the Rain

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dolls

Dolls

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A New Life

A New Life

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Confucian Confusion

A Confucian Confusion

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pig

Pig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Mourning Forest

The Mourning Forest

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Still Life

Still Life

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Faces

Faces

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Mirror

The Mirror

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Raging Fire

Raging Fire

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blue Spring

Blue Spring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Heart Is That Eternal Rose

My Heart Is That Eternal Rose

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Body Double

Body Double

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Iron Monkey

Iron Monkey

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gamera: Guardian of the Universe

Gamera: Guardian of the Universe

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Brother

Brother

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fish Story

Fish Story

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Boogie

Boogie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pornostar

Pornostar

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blind Beast

Blind Beast

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
La Notte

La Notte

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry