COBRARocky has logged 111 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Read prior review Edit this entry  
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Johnny Handsome

Johnny Handsome

1989
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
Edit this entry  
28
Neo Tokyo

Neo Tokyo

1987
×
★★★
Edit this entry  
26
The Interview

The Interview

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
Mortal Kombat: Annihilation

Mortal Kombat: Annihilation

1997
×
Read the review Edit this entry  
25
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
Read the review Edit this entry  
25
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Death King

The Death King

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hardware

Hardware

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
White of the Eye

White of the Eye

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nymphomaniac

Nymphomaniac

2013
×
Edit this entry  
13
Computer Hearts

Computer Hearts

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Razorback

Razorback

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★
Edit this entry  
08
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
07
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
05
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★
Read prior review Edit this entry  
04
Drive

Drive

2011
×
Read the review Edit this entry  
04
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
Edit this entry  
01
The Happening

The Happening

2008
×
Read the review Edit this entry  
30
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Clerks II

Clerks II

2006
×
Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Edit this entry  
28
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Osterman Weekend

The Osterman Weekend

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★★
Edit this entry  
15
Alligator

Alligator

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dust Devil

Dust Devil

1992
×
★★
Read the review Edit this entry