connor joseph has logged 46 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Edward II

Edward II

1991
×
★★★½
Edit this entry  
27
Poison

Poison

1991
×
★★★★
Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Abominable

Abominable

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★
Edit this entry  
24
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Fire (Pożar)

Fire (Pożar)

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Laggies

Laggies

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★★
Edit this entry  
11
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Space Jam

Space Jam

1996
×
Read prior review Edit this entry  
09
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Garden

The Garden

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
Read the review Edit this entry  
03
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Speed 2: Cruise Control

Speed 2: Cruise Control

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry