• Avengers: Endgame

  • Dunkirk

  • Deadpool

  • Mad Max: Fury Road

    ★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Black Swan

  • Inception

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

  • Kill Bill: Vol. 1

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

  • The Matrix

  • The Truman Show

  • Se7en

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Forrest Gump

  • Taxi Driver

  • The Godfather

    ★★★★★