Sort by

Dale has logged 178 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love Exists

Love Exists

1960
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Fiancés of Macdonald Bridge

The Fiancés of Macdonald Bridge

1961
×
Edit this entry  
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
29
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★½
Edit this entry  
28
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wormwood

Wormwood

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
07
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Edit this entry  
04
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
Edit this entry  
04
Sailing with Bushnell Keeler

Sailing with Bushnell Keeler

1967
×
Edit this entry  
04
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Edit this entry  
03
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry