• Gotti

    Gotti

    ★★

    It’s not egregiously bad. Maybe I’ve just been watching a lot of dogshit lately but it was better than things I’ve watched this week.

    Shoutout to the beginning and the end’s 4th wall breaks as well as Pitbull for the soundtrack.

  • Terrifier

    Terrifier

    ½

    This movie is described as “adventure” on amazon. I want to go on an adventure where I hit damien leone with a truck cause this movie felt like being sawed in half balls first.

  • Monster

    Monster

    ★★★½

    This is a difficult film to rate, Theron’s performance is top tier, probably a 5. There are extremely effective moments as well as hard but correct decisions in telling this story. However, the unnecessary VO for moments of the film completely took me out of it more than almost any other film because of how unnecessary they were. It’s a very raw and gritty film. Those little moments just remove the viewer from the world the film intends to immerse them in. The Cinematography is nothing to write home about either.

  • Ultraviolet

    Ultraviolet

    ★★★★★

    cgi coffee

  • Nope

    Nope

    ★★★

    Massive entertainment, massive plot holes. 
    There was also a lot that did absolutely nothing for the plot but was still cool.

  • Elvis

    Elvis

    ★★★★½

    The most fun I’ve had in a theatre all year

  • Spree

    Spree

    ★★★★★

    They don’t even have social media

  • The Gift

    The Gift

    ★★★★

    Extremely competent and consistently entertaining

  • The House That Jack Built

    The House That Jack Built

    ★★★★

    Damn Lars, what else you got?

  • Mad God

    Mad God

    ★★★★

    Respect the effort, but am left a bit wanting in regards to relatable characters & narrative stakes. I’d say that’s on me, since I knew what I was getting into, but for all its immeasurable beauty, Phil does seem to get lost in his own world(s). But oh what a world to get lost in.

  • House of 1000 Corpses

    House of 1000 Corpses

    ★★★½

    In my heart

  • Avengement

    Avengement

    ★★★

    Based