Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Respect

Respect

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Yentl

Yentl

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Judy

Judy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1971
×
★★½
Edit this entry  
17
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
06
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry