Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Crush

Crush

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Twenty Something

Twenty Something

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brave

Brave

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cinderella

Cinderella

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Osmosis Jones

Osmosis Jones

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cinderella

Cinderella

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Neruda

Neruda

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry