Sort by

ClinTarantino has logged 77 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Maverick

Maverick

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gangsterläufer

Gangsterläufer

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shane

Shane

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lords of Dogtown

Lords of Dogtown

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
★★
Edit this entry  
20
American Assassin

American Assassin

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
Marshland

Marshland

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★
Edit this entry  
18
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Merry Frolics of Satan

The Merry Frolics of Satan

1906
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Flowers of War

The Flowers of War

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hugo

Hugo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Edit this entry  
14
Beverly Hills Cop III

Beverly Hills Cop III

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry