Highest rated films

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★★

  • Pretend It's a City

    ★★★★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★★★

  • Save Ralph

    ★★★★

  • Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

    ★★★★

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★★½

  • TINA

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Stoker

    ★★★★★

  • Warrior

    ★★★★★

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★★★

  • The Skeleton Twins

    ★★★★★

  • Piper

    ★★★★★

  • Murder on Middle Beach

    ★★★★★

  • What's My Name | Muhammad Ali

    ★★★★★

  • Standing in the Shadows of Motown

    ★★★★★

  • 1968

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Barry Lyndon

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 297 Films watched
  • 49.5 Average per month
  • 11.9 Average per week

Milestones

First Film

Don't Torture a Duckling

Jan 1

Last Film

Alien

Jun 23

Genres, countries & languages

Drama
126 films
Thriller
86 films
Horror
63 films
Documentary
60 films
Crime
51 films
Mystery
51 films
Comedy
31 films
Sci Fi
31 films
Action
27 films
History
23 films
USA
178 films
UK
63 films
France
24 films
Canada
17 films
Italy
13 films
Japan
13 films
Germany
12 films
Ireland
9 films
Spain
7 films
Belgium
7 films
English
265 films
French
20 films
Spanish
18 films
German
13 films
Italian
11 films
Japanese
9 films
Russian
8 films
Latin
7 films
Turkish
7 films
Arabic
5 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 155 Added 425

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

stacy’s most liked review

Eye of the Devil

★★★½

First feature film for Sharon Tate who was later murdered by the Manson cult. She is stunningly gorgeous in this film.

Always great seeing Donald Pleasence

More reviews

stacy’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

The Thing
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

All Monsters Attack
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

WTC 9/11 Video

Films stacy watched in 2021

  • Alien
  • Friday the 13th
  • Halloween
  • The Thing
  • The Sentinel
  • The Great Escape
  • The Eagle Has Landed
  • Chaplin
  • A Bridge Too Far
  • Butcher, Baker, Nightmare Maker
  • Cutter's Way
  • Love & Friendship
  • Miss Sloane
  • Secret Honor
  • The Orphanage
  • The Night Of
  • At Eternity's Gate
  • Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist
  • Cloud Atlas
  • The Skin I Live In
  • Beyond a Reasonable Doubt
  • Scarecrow
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • Murder on Middle Beach
  • Save Ralph
  • Boxcar Bertha
  • Stowaway
  • Avengers: Endgame
  • Lady in a Cage
  • The Bridge
  • Synchronic
  • Dreamscape
  • Son of Dracula
  • Pitfall
  • Black Sunday
  • TINA
  • Dead Man's Shoes
  • And Soon the Darkness
  • eXistenZ
  • Death Proof
  • The Power
  • The Trail of Dracula
  • Frankenstein and the Monster from Hell
  • Small Town Murder Songs
  • You Only Live Once
  • The Howling
  • Mission: Impossible II
  • The Hustler
  • Good Night, and Good Luck.
  • Bullitt
  • The Booksellers
  • Tombstone
  • Zack Snyder's Justice League
  • The Dead Center
  • Godzilla vs. Kong
  • Trainspotting
  • Candy
  • Fury
  • Evil Under The Sun
  • Sad Cypress
  • Five Little Pigs
  • The Mummy
  • Summer of 84
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Sea Fog
  • Mrs McGinty's Dead
  • Three Act Tragedy
  • Lord Edgware Dies
  • Hickory Dickory Dock
  • Hercule Poirot's Christmas
  • One, Two, Buckle My Shoe
  • Elephants Can Remember
  • Dead Man's Folly
  • Third Girl
  • Poirot: Cards on the Table
  • Taken at the Flood
  • Poirot - After the Funeral
  • Peril at End House
  • Death in the Clouds
  • Hallowe'en Party
  • The ABC Murders
  • Appointment with Death
  • Murder on the Links
  • Poirot: The Mysterious Affair At Styles
  • Agatha Christie's Poirot: Murder on the Orient Express
  • Poirot: The Mystery of the Blue Train
  • Poirot: The Murder of Roger Ackroyd
  • Dumb Witness
  • Poirot: Death on the Nile
  • Barry Lyndon
  • Anatomy of a Murder
  • Seconds
  • if....
  • Asylum
  • The Hound of the Baskervilles
  • Dark Water
  • Open Your Eyes
  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse
  • The Little Girl Who Lives Down the Lane
  • Accidence
  • And Then There Were None
  • Saw III
  • Saw II
  • The Other Lamb
  • The Raven
  • Made You Look: A True Story About Fake Art
  • Murder Among the Mormons
  • The Italian Job
  • The United States vs. Billie Holiday
  • Ghost World
  • Hunger
  • Ammonite
  • Shadows in an Empty Room
  • Villains
  • Icarus
  • Eye of the Devil
  • The Devils
  • Assault on Precinct 13
  • The Parallax View
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Postman Always Rings Twice
  • The Man in the Woods
  • The Visitor
  • The Dark and the Wicked
  • The Spy Who Came in from the Cold
  • The Psychic
  • I Care a Lot
  • Nomadland
  • The Lost City of Z
  • Safety Not Guaranteed
  • Sea Fever
  • Nebraska
  • The Lodge
  • The Ice Storm
  • Pulse
  • Underwater
  • Gangs of New York
  • Spontaneous
  • Saint Maud
  • Anything for Jackson
  • The Skeleton Twins
  • Wolf Creek
  • Following
  • Doodlebug
  • Larceny
  • Quay
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • Judas and the Black Messiah
  • The Endless Trench
  • 1968
  • The Night James Brown Saved Boston
  • February One: The Story of the Greensboro Four
  • Inside Man
  • The Mole Agent
  • Wolfwalkers
  • Onward
  • Saint Frances
  • Doc of the Dead
  • Soundtrack for a Revolution
  • Holy Ghost People
  • If Anything Happens I Love You
  • Piper
  • Influenza
  • WTC 9/11 Video
  • Welcome to Death Row
  • Standing in the Shadows of Motown
  • Black Panthers
  • Malcolm & Marie
  • Something from Nothing: The Art of Rap
  • Beats Rhymes & Life: The Travels of A Tribe Called Quest
  • Warrior
  • All Monsters Attack
  • Certain Women
  • Save Yourselves!
  • Tom Petty and the Heartbreakers: Runnin' Down a Dream
  • My Generation
  • Black Mirror: Fifteen Million Merits
  • The Central Park Five
  • Spotlight
  • We Monsters
  • A Soldier's Story
  • Unstoppable
  • The Fits
  • Malcolm X
  • What's My Name | Muhammad Ali
  • Eric Clapton: Life in 12 Bars
  • Still Alice
  • The Life Ahead
  • The Pixar Story
  • The Deeper You Dig
  • Creepy
  • Toni Morrison: The Pieces I Am
  • Golden Door
  • Pretend It's a City
  • Regarding Henry
  • The Little Things
  • Ratatouille
  • Lessons of Darkness
  • Cave of Forgotten Dreams
  • Grabbers
  • Before We Vanish
  • Star Trek V: The Final Frontier
  • Mission Control: The Unsung Heroes of Apollo
  • Memory of the Camps

See all 297

World map

Highly rated films stacy is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Luca
  • Joji
  • CODA

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more