stacy has logged 297 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★★
Edit this entry  
19
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★
Edit this entry  
19
The Eagle Has Landed

The Eagle Has Landed

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Chaplin

Chaplin

1992
×
★★★
Edit this entry  
18
A Bridge Too Far

A Bridge Too Far

1977
×
★★★★
Edit this entry  
17
Butcher, Baker, Nightmare Maker

Butcher, Baker, Nightmare Maker

1982
×
★★½
Edit this entry  
16
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★½
Edit this entry  
15
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Night Of

The Night Of

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beyond a Reasonable Doubt

Beyond a Reasonable Doubt

1956
×
★★★½
Edit this entry  
08
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Murder on Middle Beach

Murder on Middle Beach

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★★½
Edit this entry  
22
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Lady in a Cage

Lady in a Cage

1964
×
★½
Edit this entry  
17
The Bridge

The Bridge

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dreamscape

Dreamscape

1984
×
★★½
Edit this entry  
15
Son of Dracula

Son of Dracula

1943
×
★★½
Edit this entry  
14
Pitfall

Pitfall

1948
×
★★★★
Edit this entry  
13
Black Sunday

Black Sunday

1977
×
★★★½
Edit this entry  
12
TINA

TINA

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
And Soon the Darkness

And Soon the Darkness

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★½
Edit this entry  
09
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Power

The Power

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Trail of Dracula

The Trail of Dracula

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Frankenstein and the Monster from Hell

Frankenstein and the Monster from Hell

1974
×
★★★
Edit this entry  
07
Small Town Murder Songs

Small Town Murder Songs

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Howling

The Howling

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
Read the review Edit this entry  
06
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★
Edit this entry  
06
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★½
Edit this entry