Joel has logged 72 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sirley

Sirley

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Mummy

The Mummy

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Key Largo

Key Largo

1948
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
There Is No Evil

There Is No Evil

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Load

The Load

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
State Funeral

State Funeral

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bungalow

Bungalow

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mainstream

Mainstream

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Phoenix

The Phoenix

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Prize

The Prize

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
French Water

French Water

2021
×
½
Edit this entry  
20
Dedication

Dedication

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
Love It, Leave It

Love It, Leave It

1973
×
★★★★
Edit this entry  
19
Second Sighted

Second Sighted

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Film in Which There Appear Edge Lettering, Sprocket Holes, Dirt Particles, Etc.

Film in Which There Appear Edge Lettering, Sprocket Holes, Dirt Particles, Etc.

1966
×
Edit this entry  
18
The Whole Town's Talking

The Whole Town's Talking

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mary Jane's Not a Virgin Anymore

Mary Jane's Not a Virgin Anymore

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Golden Arm

Golden Arm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
They Won't Believe Me

They Won't Believe Me

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Deer

The Deer

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dead Pigs

Dead Pigs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Faya Dayi

Faya Dayi

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
Read the review Edit this entry  
12
The Apartment

The Apartment

1996
×
Read the review Edit this entry  
12
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Releasing Human Energies

Releasing Human Energies

2012
×
Edit this entry  
12
To the Happy Few

To the Happy Few

2003
×
★★★
Edit this entry  
12
Girls on Film

Girls on Film

2006
×
Edit this entry  
12
Eyimofe (This Is My Desire)

Eyimofe (This Is My Desire)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Green Years

The Green Years

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1993
×
★★★½
Edit this entry  
09
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Doors

Doors

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry