Joel has logged 843 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Diamond Jim

Diamond Jim

1935
×
Read the review Edit this entry  
31
No Highway

No Highway

1951
×
Read the review Edit this entry  
31
Silent Night

Silent Night

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1935
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Young Man with a Horn

Young Man with a Horn

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
True Mothers

True Mothers

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Lamb

Lamb

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Whistleblower

The Whistleblower

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Angel

Angel

1937
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
One Hour with You

One Hour with You

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Only the Animals

Only the Animals

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bachelor Mother

Bachelor Mother

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fannie's Film

Fannie's Film

1981
×
★★★★
Edit this entry  
25
Killing Time

Killing Time

1979
×
★★★
Edit this entry  
24
Finch

Finch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bride Wore Red

The Bride Wore Red

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Fan

The Fan

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
My Dad's Christmas Date

My Dad's Christmas Date

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Projects

The Projects

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Knockout

Knockout

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Monte Carlo

Monte Carlo

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ora, Ora Be Goin' Alone

Ora, Ora Be Goin' Alone

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Chef of South Polar

The Chef of South Polar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paint Your Wagon

Paint Your Wagon

1969
×
Read the review Edit this entry  
21
Forgiven Children

Forgiven Children

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Long Excuse

The Long Excuse

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wild Berries

Wild Berries

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Goodbye Again

Goodbye Again

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
All the Streets Are Silent: The Convergence of Hip Hop and Skateboarding (1987-1997)

All the Streets Are Silent: The Convergence of Hip Hop and Skateboarding (1987-1997)

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Novice

The Novice

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jesus

Jesus

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Blue Hour

Blue Hour

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Married Woman

The Married Woman

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry