Joel has logged 45 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Woman Is the Future of Man

Woman Is the Future of Man

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Laura

Laura

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Six in Paris

Six in Paris

1965
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Is Your Honeymoon Really Necessary?

Is Your Honeymoon Really Necessary?

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Friendsgiving

Friendsgiving

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paris When It Sizzles

Paris When It Sizzles

1964
×
Read the review Edit this entry  
23
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Our Mother's House

Our Mother's House

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sometimes a Great Notion

Sometimes a Great Notion

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Chase

The Chase

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Flores

Flores

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
His House

His House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Toys of Terror

Toys of Terror

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
The Killers

The Killers

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Accident

Accident

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wild Canaries

Wild Canaries

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Election

Election

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Loulou

Loulou

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry