Joel has logged 437 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mannequin

Mannequin

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Love on the Run

Love on the Run

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Women

The Women

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Dancing Lady

Dancing Lady

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Residue

Residue

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ham on Rye

Ham on Rye

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Queen Bee

Queen Bee

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
That Uncertain Feeling

That Uncertain Feeling

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stage Door

Stage Door

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Yellow Rose

Yellow Rose

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Pretty Baby

Pretty Baby

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Prisoner of Second Avenue

The Prisoner of Second Avenue

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
Read the review Edit this entry  
26
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
The Spirit of Christmas

The Spirit of Christmas

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Birthday Girl

Birthday Girl

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Strangers When We Meet

Strangers When We Meet

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lost in the Mountains

Lost in the Mountains

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Farewell Amor

Farewell Amor

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
2046

2046

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Woman on the Beach

Woman on the Beach

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Canvas

Canvas

2020
×
★½
Edit this entry  
17
The Wild One

The Wild One

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Morning Glory

Morning Glory

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sylvia Scarlett

Sylvia Scarlett

1935
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
First Love

First Love

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kindred

Kindred

2020
×
★★
Read the review Edit this entry