Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Damned Don't Cry

The Damned Don't Cry

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paradise View

Paradise View

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Crystal Fairy & the Magical Cactus

Crystal Fairy & the Magical Cactus

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Asia is One

Asia is One

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Motoshinkakarannu

Motoshinkakarannu

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
An American Tragedy

An American Tragedy

1931
×
Read the review Edit this entry  
14
Morocco

Morocco

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bleed With Me

Bleed With Me

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Street Lovers

Street Lovers

1994
×
Edit this entry  
13
Mulheres: Uma Outra História

Mulheres: Uma Outra História

1988
×
Edit this entry  
13
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sulanca

Sulanca

1986
×
Edit this entry  
12
Mulheres da Boca

Mulheres da Boca

1982
×
Edit this entry  
12
Women Metalworkers

Women Metalworkers

1978
×
Edit this entry  
12
Home-Daycare

Home-Daycare

1978
×
Edit this entry  
11
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Girl in Black Stockings

The Girl in Black Stockings

1957
×
Read the review Edit this entry  
11
Chariot

Chariot

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
The Way Home

The Way Home

2020
×
Edit this entry  
11
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Northman

The Northman

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
84 Charing Cross Road

84 Charing Cross Road

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Buck and the Preacher

Buck and the Preacher

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Extreme Job

Extreme Job

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The House of the Seven Gables

The House of the Seven Gables

1940
×
Read the review Edit this entry  
23
The Calm Beyond

The Calm Beyond

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Girl and the Spider

The Girl and the Spider

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
You Are Not My Mother

You Are Not My Mother

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ambulance

Ambulance

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Suspect

The Suspect

1944
×
Read the review Edit this entry  
11
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Devil Strikes at Night

The Devil Strikes at Night

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Farewell

Farewell

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Island in the Sun

Island in the Sun

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cherry

Cherry

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
A Journal for Jordan

A Journal for Jordan

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry