Highest rated films

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • The Dig

    ★★★★

  • Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

    ★★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★

  • Those Who Wish Me Dead

    ★★★

  • Oxygen

    ★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • Harakiri

    ★★★★★

  • High and Low

    ★★★★★

  • Batman: Mask of the Phantasm

    ★★★★★

  • Bad Santa

    ★★★★★

  • Smooth Talk

    ★★★★★

  • The Big Short

    ★★★★½

  • Ocean's Eleven

    ★★★★½

  • Green Room

    ★★★★½

  • This Is the End

    ★★★★½

  • Ikiru

    ★★★★½

  • Harold and Maude

    ★★★★½

  • Ivan's Childhood

    ★★★★½

  • The Rider

    ★★★★½

  • Mangrove

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 92 Films watched
  • 18.4 Average per month
  • 4.6 Average per week

Milestones

First Film

Mangrove

Jan 2

Last Film

Those Who Wish Me Dead

May 18

Genres, countries & languages

Drama
53 films
Thriller
27 films
Crime
24 films
Comedy
18 films
Action
17 films
Romance
13 films
Sci Fi
11 films
Adventure
10 films
Mystery
10 films
Fantasy
9 films
USA
58 films
France
13 films
UK
12 films
Japan
8 films
Canada
5 films
Germany
4 films
Sweden
3 films
Ireland
2 films
South Korea
2 films
Greece
2 films
English
71 films
French
12 films
Japanese
8 films
German
7 films
Italian
4 films
Swedish
3 films
Russian
3 films
Korean
3 films
Spanish
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 48

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Clayton’s most liked review

Klute

★★★★½

Fonda absolutely murdered this role. Bloody. Dead. Bree Daniels is a fully-formed, intricate character and still possibly the most nuanced performance ever given to someone living "the life". Observe her thespian-level confidence before a transaction with a John, the elocution and introspection of her many self-diagnoses, and the fragile vulnerability…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Transformers: The Last Knight
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Most Obscure

Galapagos
Average weighted rating:

3.8

Films Clayton watched in 2021

  • Those Who Wish Me Dead
  • Oxygen
  • Mother
  • The Square
  • Death Proof
  • Breakdown
  • Alps
  • Kinetta
  • The Train
  • Nas: Time Is Illmatic
  • Devil in a Blue Dress
  • High and Low
  • Teeth
  • Spirited Away
  • Hiroshima Mon Amour
  • Persona
  • A Brighter Summer Day
  • Ikiru
  • Mr. Baseball
  • Godzilla
  • Smooth Talk
  • The Call
  • The Rider
  • One Night in Miami...
  • The Big Short
  • Deep Cover
  • The Dig
  • Croupier
  • Transformers: The Last Knight
  • Transformers: Age of Extinction
  • Let Him Go
  • Godzilla vs. Kong
  • Wolfwalkers
  • Romance
  • Fallen
  • The Pink Panther
  • Casa de Lava
  • The Morning After
  • Walkabout
  • Education
  • Witness
  • Barbarella
  • Green Room
  • Alex Wheatle
  • The Pleasure of Love
  • Mary Last Seen
  • The Pillar of Fire
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Our Idiot Brother
  • Gladiator
  • The Princess Bride
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • This Is the End
  • Saving Silverman
  • Red, White and Blue
  • Lovers Rock
  • Never Rarely Sometimes Always
  • American Murder: The Family Next Door
  • Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer
  • Alone in the Dark
  • Judas and the Black Messiah
  • The Midnight Sky
  • One False Move
  • Sound of Metal
  • Ocean's Eleven
  • Palm Springs
  • News of the World
  • Tokyo Drifter
  • The Cabin in the Woods
  • Batman: Mask of the Phantasm
  • Harakiri
  • Ivan's Childhood
  • Riot in Cell Block 11
  • Village of the Damned
  • The Ascent
  • Come and See
  • Stranger by the Lake
  • Promising Young Woman
  • Harold and Maude
  • Galapagos
  • The Uninvited
  • Beethoven
  • Detour
  • Cube
  • Klute
  • The Manchurian Candidate
  • Minari
  • Bad Santa
  • The Jewel of the Nile
  • Romancing the Stone
  • Maria
  • Mangrove

World map

Highly rated films Clayton is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three
  • Raya and the Last Dragon

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more