Highest rated films

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • The Last Dance

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★★★

  • 8:46

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • Solaris

    ★★★★★

  • Speed

    ★★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • Contact

    ★★★★★

  • Never Let Me Go

    ★★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • Beau Travail

    ★★★★★

  • Dead Ringers

    ★★★★★

  • The Battle of Algiers

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 209 Films watched
  • 17.4 Average per month
  • 4 Average per week

Milestones

First Film

Rocketman

Jan 5

Most Watched

Blow the Man Down

twice

Last Film

I'm Your Woman

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
109 films
Comedy
46 films
Thriller
45 films
Action
38 films
Crime
35 films
Horror
33 films
Romance
29 films
Adventure
29 films
Sci Fi
27 films
Mystery
26 films
USA
152 films
France
31 films
UK
28 films
Germany
16 films
Canada
11 films
Japan
9 films
Sweden
9 films
Australia
6 films
China
6 films
Spain
5 films
English
178 films
French
39 films
Spanish
15 films
German
15 films
Italian
13 films
Swedish
10 films
Chinese
9 films
Russian
8 films
Arabic
5 films
Japanese
5 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 17 Added 116

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Clayton’s most liked review

Nomadland

★★★★

*Note - adjusted to 4 stars from 4.5 stars after seeing Zhao's The Rider, not a perfect film but I feel is superior to Nomadland.

Gorgeous examination of a late life and country at a crossroads. Nomadland pays a loving eye to "nomads", folks that have, for one reason or…

More reviews

Clayton’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Dolittle
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Midsommar
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

My Dog the Thief
Average weighted rating:

3.0

Films Clayton watched in 2020

  • I'm Your Woman
  • Wonder Woman 1984
  • Another Round
  • Mysterious Island
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • The Devil All the Time
  • Die Hard
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Nomadland
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Home Alone
  • The Forty-Year-Old Version
  • The Social Dilemma
  • Dressed to Kill
  • Time
  • Trouble Every Day
  • Mank
  • Searching for Bobby Fischer
  • Nothing to Lose
  • Bastards
  • High Life
  • Let the Sunshine In
  • White Material
  • Towards Mathilde
  • Black Narcissus
  • Nenette and Boni
  • No Fear, No Die
  • Dolittle
  • The Parallax View
  • Beau Travail
  • Chocolat
  • 35 Shots of Rum
  • Water Lilies
  • 101 Dalmatians
  • Surf Ninjas
  • The Departed
  • Images
  • Sisters
  • Long Weekend
  • Coma
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • The Brood
  • Shivers
  • Rabid
  • The Trial of the Chicago 7
  • Ganja & Hess
  • The Civil War
  • Best of the Best
  • The Hills Have Eyes
  • The Crazies
  • Hungry Wives
  • Let's Scare Jessica to Death
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Speed
  • Can't Hardly Wait
  • Tenet
  • Stargate
  • China Moon
  • Midnight in Paris
  • The Avengers
  • Casino Royale
  • Synecdoche, New York
  • The Thing
  • Miami Vice
  • The Other Guys
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • DodgeBall: A True Underdog Story
  • Being John Malkovich
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • RoboCop
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • George Carlin: It's Bad for Ya!
  • Raiders of the Lost Ark
  • Under Siege 2: Dark Territory
  • The Natural
  • Blow Out
  • David Foster: Off the Record
  • Jerry Maguire
  • Kingdom of Heaven
  • Clueless
  • Stop Making Sense
  • Bill Burr: Paper Tiger
  • Seconds
  • The Last Dance
  • Strasbourg 1518
  • Fitzcarraldo
  • Mean Streets
  • The Long Good Friday
  • Le Samouraï
  • The Devil's Advocate
  • Jim Jefferies: Intolerant
  • Variety
  • Summer Interlude
  • To Joy
  • The Wretched
  • The Money Pit
  • Wild Strawberries
  • Family Romance, LLC
  • Ugetsu
  • Venom
  • Stalker
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • The Hunt
  • Red Sorghum
  • Ace Ventura: Pet Detective
  • The Vast of Night
  • Dont Look Back
  • Da 5 Bloods
  • First They Killed My Father
  • The Amazing Panda Adventure
  • Batman Begins
  • Crystal Swan
  • Twilight
  • The Limey
  • 8:46
  • LA 92
  • The Fall
  • Detroit
  • A Ship to India
  • The Italian Job
  • Alien
  • Contact
  • Jeffrey Epstein: Filthy Rich
  • The Vanishing
  • Midnight Run
  • Lake Mungo
  • Birth
  • Thank You for Smoking
  • Sexy Beast
  • Atlantic City
  • Apostle
  • Bull Durham
  • Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill
  • Crisis
  • At Close Range
  • Tom and Huck
  • Smiles of a Summer Night
  • Blow the Man Down
  • Blow the Man Down
  • Extraction
  • Swallow
  • A Goofy Movie
  • Killing Them Softly
  • The Assistant
  • Spider-Man: Far from Home
  • The Unbearable Lightness of Being
  • Solaris
  • Foxy Brown
  • Near Dark
  • Mortal Kombat
  • In the Realm of the Senses
  • My Dog the Thief
  • Dead Ringers
  • That Darn Cat!
  • Control
  • Portrait of a Lady on Fire
  • X-Men: Days of Future Past
  • X2
  • X-Men
  • The King of Kong: A Fistful of Quarters
  • Swiss Family Robinson
  • X-Men: First Class
  • I Fine..Thank You..Love You
  • Like Someone in Love
  • Pee Mak Phrakanong
  • The Battle of Algiers
  • The Changeling
  • Band of Outsiders
  • Victoria
  • The Villainess
  • Bob & Carol & Ted & Alice
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Drive
  • The Set-Up
  • Poetry
  • Agora
  • Woman of the Year
  • Secret Sunshine
  • Don't Tell Mom the Babysitter's Dead
  • The Mission
  • Before Sunset
  • Crawl
  • The Invisible Man
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Inside Llewyn Davis
  • Force Majeure
  • Adventures in Babysitting
  • The Transporter
  • Working Girl
  • The King
  • Never Let Me Go
  • Ash Is Purest White
  • I Lost My Body
  • Dolemite Is My Name
  • Pain and Glory
  • Atlantics
  • Marriage Story
  • Midsommar
  • Ready or Not
  • Under the Silver Lake

See all 209

World map

Highly rated films Clayton is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Soul
  • Quo Vadis, Aida?
  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more