• Don't Look Now

    Don't Look Now

    ★★★★★

    Just brilliant. It's been awhile since I've seen the toolkit available to directors and cinematographers used so effectively and unnervingly.

  • Paris, Texas

    Paris, Texas

    ★★★★

    Touching, beautifully shot drama about family, loss and the attempts we make to suture old wounds. An air of mystery coating every frame, this neo-western unloads complex emotions as if they were hollow tip bullets. Neat little trick shifting the vantage point of the movie halfway through, too.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★

    A fitting end to this link in the chain of the inescapable pop culture phenomenon. The first hour of the picture is surprisingly bold, taking the surviving Avengers of Infinity War and putting them through an emotional wringer of acceptance, grief, and growth, before the mechanics kick in and it's time to save the world once more.

    While the film is something of a victory lap, replaying the greatest hits from new perspectives for its legion of fans, new and…

  • For All Mankind

    For All Mankind

    ★★★★★

    Great by any conceivable metric. Not just for the singular beauty and significance of the footage therein, but for the care and craft by which it is so delicately rendered.

  • Cry-Baby

    Cry-Baby

    ★★★

    Endlessly silly John Waters 50s-esque musical that firmly solidified Johnny Depp's heartthrob image. Some fun music numbers and tongue always planted firmly in cheek.

    Great Scott, Divine is hard to look at it. Mission accomplished?

  • The Meg

    The Meg

    ★★

    Every now and again, I suppose it’s a good thing when another dumb killer shark movie comes along if only to remind you how good Jaws actually is.

  • Nintendo Quest

    Nintendo Quest

    ★★★

    Crude, dramatically inert but still somehow compelling adventure about Canadian Jay Bartlett's quest to acquire all 678 officially licensed NES cartridges in 30 days.

    Admittedly, this is really only for people with a collector's constitution. Everyone else will be left confounded and bored to 8 bit tears. I have a collector's constitution. It struck many parallels for me with my own Beatles record collecting obsession and the road trips, relationships, conquests and disappointments along the way. There's just something about…

  • Johnny Be Good

    Johnny Be Good

    ★½

    Johnny was not very good.

  • Climax

    Climax

    ★★★

    A psychotic carnival ride from the always contentious conductor Gaspar Noé, one that explores the intense physical beauty of the human form when pushed to the limit of its faculties, and then, conversely, the sheer, raw ugliness of the horror within when coerced by an influencing agent.

    It's a difficult, disturbing watch that somehow manages to be Noé's most restrained and accessible effort yet (Irreversible, Enter the Void). On the one hand I'm smitten with its bravura formal experimentation and…

  • Apollo 11

    Apollo 11

    ★★★★½

    Fair Warning - If you're a heavy-hearted sucker for this kind of material like me, this review will probably be superfluous.

    Apollo 11 is a documentary in the truest sense of the word: it's not representing a point of view, taking great formalistic leaps, or an exercise in polemics. It merely endeavors to show what happened on July 20th, 1969 and the week surrounding the historic landing on the moon, one of the greatest achievements in the history of mankind.…

  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    ★★

    We're at an interesting cross-section in American cinema in 2019. Our gargantuan mainstream fare has mostly boxed out the "middle class" of Hollywood and streaming platforms like Netflix and Amazon are stealthily starting to fill that void. When Hollywood does go toward the lower end of the budget pool, they tend to snatch up festival gold and distribute them through their indie labels (eg Sony Picture Classics, Fox Searchlight).

    What's never changed however, is that lead representation in first tier…

  • Bird Box

    Bird Box

    ★★★

    Bird Box patiently unveils its End Times plotting with a tantalizing question: What if M. Night Shyamalan made The Happening but......you know, seriously?

    Director Susanne Bier's effort to do just that is a surprisingly effective thriller anchored by the ever-reliable Sandra Bullock, doing much better work again than the Academy actually christened her for (Yes, I still make Blind Side jabs in 2019). Bullock leads an ensemble cast caught up with the rest of humanity in a mysterious event in…