• Rebel Without a Cause

  • Killer's Kiss

  • The Night of the Hunter

  • Lady and the Tramp

  • The Seven Year Itch

  • Diabolique

  • Godzilla

    ★★★★

  • Rear Window

  • On the Waterfront

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Riot in Cell Block 11

    ★★★★

  • Roman Holiday

  • Duck Dodgers in the 24½th Century

  • Stalag 17

  • The Wages of Fear

  • Fear and Desire

  • Ugetsu

    ★★★★★

  • Duck Amuck

  • Peter Pan

  • Ikiru

    ★★★★½

  • High Noon

  • Singin' in the Rain

  • The African Queen

  • Summer Interlude

    ★★★½

  • A Streetcar Named Desire

  • Alice in Wonderland

  • Ace in the Hole

  • Day of the Fight

  • All About Eve

  • Sunset Boulevard

  • To Joy

    ★★★★

  • Cinderella

  • Adam's Rib

  • The Third Man

  • The Set-Up

    ★★★★★

  • Rope

  • The Red Shoes

  • The Treasure of the Sierra Madre

  • A Ship to India

    ★★★

  • Black Narcissus

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

  • Crisis

    ★★

  • Detour

    ★★★★

  • Laura

  • Double Indemnity

  • The Uninvited

    ★★★

  • Shadow of a Doubt

  • Bambi

  • The Magnificent Ambersons

  • Saboteur

  • Woman of the Year

    ★★★★

  • Casablanca

  • Dumbo

  • The Maltese Falcon

  • Citizen Kane

  • Fantasia

  • Pinocchio

  • His Girl Friday

  • The Wizard of Oz

  • The Rules of the Game

  • Stagecoach

  • The Adventures of Robin Hood

  • Bringing Up Baby

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Grand Illusion

  • Modern Times

    ★★★★★

  • The 39 Steps

  • Triumph of the Will

  • Duck Soup

  • King Kong

  • City Lights

  • The Skeleton Dance